Wyjazd majówkowy na ostatnią chwilę? Sprawdź, co możesz zrobić w Polsce!

Fot. Monika Laszczyńska

Nie masz pomysłu na majówkę, mimo że jest ona tuż za rogiem? Marzy Ci się, by gdzieś wyjechać, ale baza noclegowa otwiera się u nas dopiero 8 maja? Jeszcze nie wszystko stracone!

Można oczywiście spróbować wyruszyć za granicę, do kraju otwartego dla turystyki. Ale w obecnych czasach wiąże się to z pewnym ryzykiem, wciąż zmieniającymi się restrykcjami, a także koniecznością wykonywania testów i ich kosztami. Nie jest to więc najbardziej bezstresowa opcja spędzenia długiego weekendu majowego. Mamy na to lepszy sposób!

Choć obecnie w Polsce obowiązuje zakaz działania obiektów noclegowych, co na pierwszy rzut oka uniemożliwia jakiekolwiek wyjazdy, są to jednak tylko pozory! Jest kilka opcji, dzięki którym możesz wyjechać gdzieś na kilka dni i nacieszyć się wolnym czasem bez zbędnych nerwów. Lecz bynajmniej nie mamy tu na myśli łamania obostrzeń i szukania noclegów na czarno. Nasze propozycje są zgodne z przepisami, jak i z filozofią ZIMNO!

Wyjazd na majówkę kamperem

Wyjazd na długi weekend majowy — postaw na kampera!

Jeśli nie możesz wynająć pokoju, zabierz go ze sobą! Wyjazd na majówkę kamperem to niezwykle wygodna opcja. W końcu jest on dosłownie jeżdżącym mieszkaniem. Sypialnia z łóżkiem, kuchnia z pełnym wyposażeniem, stół, łazienka z prysznicem i toaletą - ma on wszystko, czego trzeba!

Pod pewnym względem bije on jednak na głowę wiele hoteli. W Polsce można zaparkować kampera i spać w nim wszędzie tam, gdzie wolno postawić każdy inny samochód osobowy (do 3,5 t dmc). Wystarczy więc znaleźć legalne miejsce postojowe w lesie, przy górskiej polanie czy nad jeziorem i cieszyć się noclegiem wśród natury z widokiem, jakiego nie ma większość pokoi!

Jednak nie każde miejsce postojowe pozwala na biwakowanie na zewnątrz kampera, czyli np. rozstawienie krzesełek, rozłożenie daszku, rozpalenie grilla itd. Umożliwiających to miejscówek warto szukać w aplikacjach CaraMaps oraz Park4free. W dobie zamkniętych campingów trzeba również poradzić sobie z kwestią uzupełniania zapasów wody i opróżniania zbiorników z nieczystościami. Da się jednak znaleźć stacje paliw, które to umożliwiają, a nawet campingi, gdzie czynna jest właśnie tylko strefa serwisowa.

Ale skąd wziąć taki wóz? Istnieje wiele wypożyczalni kamperów, oferujących modele różnej wielkości, nowsze i starsze, podstawowe i luksusowe. Majówka jest jednak popularnym terminem i może nie być już dużego wyboru dostępnych pojazdów. Zawsze jednak możesz przeszukać też serwisy ogłoszeniowe lub grupy na FB. Właściciele kamperów wynajmują je prywatnie. Pamiętaj, że mając prawo jazdy kat. B możesz jeździć pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t.

Wyjazd na majówkę z dala od miasta

Fot. Monika Laszczyńska

Wyjazd na majówkę? Improwizuj!

Nie udało się znaleźć odpowiedniego kampera lub po prostu chcesz ciąć koszty? Jest pewna prowizoryczna opcja, która wymaga nieco zaangażowania i przygotowania, ale dla chcącego nic trudnego! 

Posiadasz busa lub masz go skąd pożyczyć? Jeśli tylko ma on z tyłu okna i pustą pakę (lub fotele składające się w płaską powierzchnię) wrzuć tam materac, nieco sprzętu i ciesz się kampervanem w wersji DIY! W końcu chodzi o to, by w weekend majowy przeżyć przygodę i mieć gdzie przenocować, a nie pławić się w wygodach, czyż nie?

Oprócz samego materaca (normalnego lub dmuchanego), na taką eskapadę warto zapakować do wozu:

 • ciepłą pościel lub śpiwór (na tę majówkę zapowiadają się wyjątkowo zimne noce)
 • hamak
 • kuchenkę turystyczną i butlę z gazem
 • lodówkę turystyczną
 • skrzynkę z akcesoriami do gotowania/zmywania
 • zestaw naczyń i sztućców campingowych
 • baniaki z wodą pitną
 • składane krzesełka i stół turystyczny
 • matę lub koc do siedzenia
 • lampkę led

Nie musisz od razu wszystkiego kupować. Wiele z powyższych rzeczy może udać Ci się pożyczyć od znajomych lub znaleźć dobrych ludzi na grupach facebookowych Twojego miasta/dzielnicy, którzy podzielą się nimi z Tobą! 

A co z prysznicem i toaletą? O ile mobilną kuchnię łatwo sobie zorganizować, tak z łazienką w plenerze jest już ciężej, szczególnie przy takiej pogodzie. Z pomocą nadchodzą tu stacje paliw, na których znajdują się prysznice dla kierowców. Za niewielką opłatą możesz skorzystać tam z dobrodziejstwa, jakim jest dostęp do ciepłej, bieżącej wody.

Wyjazd na majówkę pod namioty

Fot. Monika Laszczyńska

Namiotowa rewolucja — wyjazd na majówkę pod namioty!

Jeśli jednak i taki bus znajduje się poza Twoim zasięgiem, pozostaje jeszcze jedna opcja, która właśnie na majówkę stanie się dostępna jak nigdy wcześniej. Od 1 maja rusza program “Zanocuj w lesie”, dzięki któremu będzie można legalnie nocować pod namiotem na dziko w polskich lasach! W każdym z 429 nadleśnictw w naszym kraju Lasy Państwowe wyznaczyły specjalne obszary, na których biwakowanie nie wymaga żadnego zgłoszenia ani uzyskania zgody. To prawdziwie przełomowy moment dla miłośników bliskiego kontaktu z naturą. Bo jak inaczej opisać możliwość obudzenia się rano wśród gęstej puszczy, gdzie rosa lśni w promieniach słońca przebijającego się między drzewam i?

Jest kilka warunków, które trzeba spełnić, by cieszyć się takim noclegiem. Poniżej niektóre z nich:

 • w jednym miejscu może nocować maks. 9 osób przez maksymalnie 2 noce z rzędu (liczniejsze lub dłuższe biwakowanie musi zostać zgłoszone mailowo do nadleśnictwa na min. 2 dni przed jego planowanym rozpoczęciem)
 • nie wjeżdżaj samochodem do lasu — zostawić go na dozwolonym miejscu postojowym, a dalej na miejsce biwaku idź pieszo
 • weź ze sobą worek na odpadki i po biwakowaniu zabierz je ze sobą - w środku lasu nie znajdziesz kosza na śmieci
 • nie wyrzucaj pozostałości jedzenia w lesie - nie są one naturalnym składnikiem ekosystemu i mogą zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom
 • załatwiając potrzeby fizjologiczne, zatrzyj po sobie ślady. 
 • jeśli zabierasz na wyprawę swojego psa, pamiętaj, żeby trzymać go cały czas na smyczy
 • używanie kuchenek gazowych w większości obszarów jest zabronione - dopuszcza się je jedynie w niektórych wyznaczonych miejscach
 • rozpalanie ogniska jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego, ale drewno musisz zorganizować wcześniej we własnym zakresie — pozyskiwanie go w lesie jest zabronione
 • rozbijając namiot pamiętaj, żeby robić to na trwałej nawierzchni, bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej — możesz też nocować w hamaku rozpiętym pomiędzy drzewami

Więcej informacji znajdziesz we wpisie na stronie Lasów Państwowych. Wspomniana akcja jest rozwinięciem programu pilotażowego, który przez ponad rok testował tę koncepcję w 46 wybranych nadleśnictwach. Wiele informacji na stronach Lasów Państwowych nie jest jednak jeszcze zaktualizowana pod kątem programu ogólnopolskiego, który rusza 1 maja. Dlatego najlepiej skontaktuj się bezpośrednio z interesującym Cię nadleśnictwem i zapytaj jaki konkretny obszar został tam udostępniony do nocowania na dziko.

Gdzie jechać na majówkę 2021 w Polsce?

Wiesz już jak poradzić sobie z aktualnymi obostrzeniami! Teraz pozostaje pytanie — dokąd wyruszyć? Jak Polska długa i szeroka, możliwości na majówkę jest tysiące. W naszym kraju nie brakuje przepięknych krajobrazów i miejsc wartych odwiedzenia. Możesz postawić na te popularne i najbardziej znane, jak parki narodowe, ale pamiętaj, że spotkasz tam wiele osób, które wpadły na podobny pomysł.

Może więc warto poszukać czegoś mniej znanego, gdzie znajdziesz się na łonie natury bez zbędnych tłumów? W każdym rejonie polski znajdziesz coś ciekawego. Warto w tym celu przeszukać blogi poświęcone podróżowaniu po Polsce, jej dzikim miejscom lub poszukać samodzielnie wśród setek rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych znanych raczej lokalnie niż ogólnopolsko.

Niezależnie od tego jaką formę i miejsce wyjazdu wybierzesz, zrób sobie porządną przerwę od świata, wyłącz telefon, zwolnij tempo i złap głęboki oddech wśród natury!

BLOG

Zobacz wszystkie wpisy

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password
wróć