Kasprowy Wierch to idealna i jedna z najpiękniejszych tras skiturowych dla początkujących w Polsce. Przygotowaliśmy dla Ciebie propozycję takiej wycieczki. Dowiesz się czym jest skitouring, gdzie zaparkować, skąd wypożyczyć sprzęt, poznasz przebieg trasy (z możliwością skrócenia jej sobie) i gdzie się zatrzymać, by odpocząć.

co to skitouring

Skitouring z dala od tłumów

Wyciszająca wędrówka pod górę i zjazd w dzikim terenie. Poznaj skitouring. Jeśli:

 • Jeździsz na nartach wystarczająco dobrze, by poruszać się w terenie poza trasami,
 • masz kondycję, która pozwala Ci na swobodne chodzenie po górach,
 • wiesz, jak przygotować się do zimowych wędrówek górskich i znasz zasady bezpieczeństwa. Więcej na ten temat znajdziesz: tutaj.

skitouring

Sprzęt do skitouringu

Wszystko co potrzebujesz do skitouringu — nie obejdzie się bez specjalistycznego ekwipunku. Poniżej przybliżamy jego składowe.

 • Narty do skitouringu — są znacznie lżejsze niż zjazdówki i umożliwiają montaż fok. Najbardziej uniwersalne modele mają ok. 80-90 mm szerokości pod butem. Stanowią kompromis pomiędzy lekkością podchodzenia, a łatwością prowadzenia podczas jazdy w puchu. Ich długość powinna być równa wzrostowi narciarza.
 • Foki — antypoślizgowe pasy, zakładane na spody nart na czas podejścia. Do płaszczyzny desek przylegają dzięki powłoce adhezyjnej lub specjalnemu klejowi, który nie zostawia śladów na ślizgach.
 • Wiązania — działają w dwóch trybach. W pierwszym but jest wpięty tylko przodem, a pięta pozostaje ruchoma. Umożliwia to postawienie naturalnych kroków przy podchodzeniu. Do zjazdu wpina się natomiast również tył buta, podobnie jak w "normalnych" nartach.
 • Buty — lekkie i umożliwiające ruch cholewki przód-tył (przy podchodzeniu) lub zablokowanie jej na sztywno (do zjazdu). Pozwalają na montaż raków, a struktura na ich podeszwach przypomina tę z butów trekkingowych. Warto być pewnym, że wasze buty was nie zawiodą. Zamiast masy odcisków i ran – będą tylko zakwasy na następny dzień.
 • Kijki — z dużymi talerzykami śniegowymi, regulowane. Umożliwiają ustawienie innej długości na podejście, a innej na zjazd.
 • Kask — niezbędny przy zjazdach. Na czas podejścia, przypina się go do plecaka, zakładając czapkę. Modele przeznaczone do skitouringu są więc bardzo lekkie.
 • Plecak — konieczny do zabrania dodatkowego ekwipunku. Typowe plecaki skiturowe mają specjalne zaczepy do przytwierdzania nart.

Osoby wybierające się w teren wysokogórski dopiszą do listy raki, czekan, uprząż, liny i osprzęt asekuracyjny. A każdy, kto zamierza jeździć po rejonach zagrożonych lawinami, powinien mieć ze sobą lawinowe ABC!

Skąd wziąć sprzęt do skituringu?

Skiturowe narty wraz z wiązaniami, foki oraz buty, a nawet lawinowe ABC wypożyczysz w Polsce. Zarówno bezpośrednio w górach, jak i w większych miastach. Nie musisz więc inwestować w ich zakup, by spróbować tej aktywności. A jeśli skitouring skradnie Twoje serce, możesz wtedy zacząć kompletować własny sprzęt.

W Zakopanem, świetną wypożyczalnię znajdziemy zaraz obok parkingu – TATRA TRADE.

Inną opcją jest wypożyczalnia tuż przy samej stacji dolnej kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Warto zadzwonić wcześniej i zarezerwować sobie parę skitourów, gdyż często mają pełne obłożenie na weekend. Możemy się zorientować jak wygląda sprawa w naszym mieście lub w pobliżu Zakopanego. Z reguły ta druga opcja jest tańsza.

Zwróć też uwagę na godziny otwarcia/zamknięcia (polecamy całodobową w pobliżu LINK)

Ubrania do skitouringu

Ubiór na skitury powinien być warstwowy i pozwalać na regulację termiki. Różni się ona na etapie podchodzenia (duży wysiłek) i w trakcie zjazdu (pęd powietrza i mniej ruchu). Nie sprawdzą się tu typowe kurtki ani spodnie do narciarstwa zjazdowego. Dlaczego? Gdyż zwyczajnie się w nich zagotujesz.

Podstawą jest bielizna termoaktywna, a na nią kolejne warstwy. Spodnie powinny mieć wywietrzniki wzdłuż nogawek. Z łatwością rozepniesz je, gdy w trakcie wędrówki pod górę zrobi się za gorąco. W przypadku tułowia, na podejścia dobrze sprawdzi się softshell lub puchówka. Z kolei na czas zjazdu najlepiej założyć dodatkowo kurtkę z membraną, która ochroni Cię przed wiatrem. Warto mieć też ze sobą dwie pary rękawiczek. Cienkie i oddychające na podejście oraz grube, typowo narciarskie na zjazd. Pamiętaj również o ciepłej, oddychającej czapce, na przykład z wełny Merino. Dzięki czemu ochroni Twoją głowę zarówno przed chłodem, jak i przegrzaniem. Wełna merynosa słynie z miękkości, a zmoczona bardzo szybko schnie. Ponadto wyróżnia się lekkością i wytrzymałością.

jak zacząć skitouring

Jak zacząć skituring?

Z odpowiednim sprzętem i ubiorem możesz rozpocząć nową przygodę! Najlepiej zrobić to w stosunkowo łatwym terenie i zdecydowanie w towarzystwie kogoś doświadczonego. Idealnie, jeśli masz skiturowych znajomych, którzy podzielą się z Tobą swoją wiedzą. Nauczą Cię obsługi butów, wiązań i fok. Pokażą Ci techniki podchodzenia, a na zjeździe poprowadzą Cię sprawdzonymi, bezpiecznymi liniami.

Jeśli jednak nie masz takiego towarzystwa, nie martw się! W Internecie znajdziesz wiele wyjazdów, podczas których dowiesz się co to jest skitouring i z czym się go je. Są to zarówno po prostu wspólne wypady amatorów, jak i profesjonalnie organizowane szkolenia. Te drugie polecamy zwłaszcza w połączeniu z kursem lawinowym.

Warunki pogodowe podczas skituringu

Komunikat TOPRu – bezwzględnie należy sprawdzić przed wyjściem w góry. Można również zadzwonić do Kolejki Linowej na Kasprowym Wierchu. Ważne, by zapytać o przygotowanie trasy narciarskiej i warunki pogodowe. Na pierwszy raz, najlepiej wybrać się z kimś doświadczonym, kto nauczy Cię bieżącej oceny warunków, rozpoznawania zagrożeń w terenie i odpowiedniego reagowania w razie zejścia lawiny.

Gdzie najlepiej zaparkować?

Parking Miejski

Parking Prywatny - niedziela bezpłatna!

Kto był już na Kasprowym kiedyś, na pewno świetnie zna Kuźnice – nasz punkt startowy. Obydwa parkingi są płatne (za cały dzień 30-40zł). Stąd można rozpocząć swoją wędrówkę, jeśli śniegu jest wystarczająco. Alternatywą jest bus bezpośredni do Kuźnic za 8 zł.

Skitouring dla początkujących

Teraz już tylko wstęp do Parku Tatrzańskiego i jesteśmy na szlaku! Niezależnie od pory roku obowiązują stałe stawki. Bilet normalny to koszt 8,00 zł, natomiast bilet ulgowy wynosi 4,00 zł.

Mapa Kasprowy Wierch

Szlak cz. I (2,5h)

Od Kuźnic mamy trzy opcje do wyboru:

 • ZIELONO/CZERWONĄ – najdłuższą i najspokojniejszą trasę
 • NIEBIESKĄ – najstromsza prowadząca przez las chroniący od wiatru, ale zasłaniający widoki. Tym razem wybraliśmy właśnie ten szlak, więc nie będzie za trudny na pierwszy raz.
 • ŻÓŁTĄ – doliną

Każda z tych opcji doprowadzi nas do schroniska na Hali Gąsienicowej w ok. 2,5 godziny. (+/- 30 min zależnie od tempa i przerw). Warto złapać swój własny rytm i wypróbować różne dostępne ustawienia wiązań skitourowych. Gdy jest stromiej – wykorzystać podwyższenie pod piętą, jeśli takie mamy, i starać się nie podnosić narty.

Zaraz przed schroniskiem czeka Cię krótki zjazd szlakiem pod samo schronisko. To świetna okazja do wypróbowania zjazdu na foce i wiązaniem skitourowym. Możesz je szybko przepiąć i usztywnić buta dla większej kontroli zjazdu. To jedna z największych zalet skiturów!

Schronisko w Murowańcu – to chwila dla Ciebie! Odpocznij dobrze. Druga część podejścia jest naprawdę zjawiskowa, ale może wydać się niekończącą historią.

Szlak cz. II (2,5h)

Czekają Cię prawdziwie alpejskie widoki i stromy stok. Tutaj możesz wykorzystać wiedzę o zakosach i wypróbować ją w rzeczywistości. Podchodzenie prosto na sam szczyt niestety nie sprawdzi się i możesz bardzo łatwo się ześlizgnąć.

Wiem, że ta część wydaje się nie mieć końca, ale nic bardziej mylnego. Rozejrzyj się wokół, spójrz ile trasy już przeszedłeś i od razu szczyt wyda Ci się bliższy.

Doskonal technikę, testuj wąskie i szerokie zakosy. Wolniejsze, stabilne tempo lub troszkę szybsze z przerwami na złapanie oddechu. Nie poddawaj się!

Najlepsze przed Tobą

(Zawsze możesz skorzystać z wyjazdu kolejką)

Szczyt, panorama Tatr Polskich i Słowackich i obiad w stacji górnej kolejki. Same przyjemności! Pamiętaj jednak, że o 16:00 zamykają restaurację. Zaplanuj wyjazd tak, żeby skorzystać z tego czasu do woli. Przygotuj narty z wiązaniami do zjazdu, dopnij buty, ściągnij foki zabezpieczając je odpowiednio i…

Przed Tobą jeden z najdłuższych stoków narciarskich w Polsce! Znajdziesz tutaj coś dla każdego. Szeroki, stromszy stok. Chwile wypłaszczenia w lesie, wzdłuż rzeczki. Węższe przejazdy i puch po dwóch stronach stoku. 20-30 minut dobrej jazdy przed Tobą ze schroniskiem w połowie. Przy dobrej prognozie – zjedziesz aż do samego parkingu chodnikiem lub po prawej stronie gdzie czeka #POWDER. I mały skok przez rzeczkę na końcu. Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby wybrać się pierwszy raz samemu na taką wyprawę – warto skontaktować się z organizatorami takich wycieczek jak np. Skiturowe Zakopane.

Gdzie jeszcze uprawiać skituring?

Skitouring można uprawiać wszędzie tam, gdzie teren jest wystarczająco pofałdowany, a pokrywa śnieżna dostatecznie gruba.

Poniżej znajdziesz mały przegląd miejscówek w różnych pasmach na terenie naszego kraju. To trasy polecane dla początkujących.

 • Bieszczady (wypożyczalnia w Ustrzykach Górnych)
  • Tarnica
  • Paprotna
 • Gorce (wypożyczalnia w Rabce-Zdroju)
  • Turbacz
 • Tatry (wypożyczalnie w Zakopanem)
  • Kasprowy Wierch
  • Hala Kondracka
  • Grześ i Rakoń
 • Beskid Żywiecki (wypożyczalnie w Korbielowie)
  • Pilsko
 • Beskid Śląski (wypożyczalnie w Szczyrku)
  • Skrzyczne
 • Sudety (wypożyczalnia w Czarnej Górze)
  • Śnieżnik
 • Karkonosze (wypożyczalnie w Karpaczu i Szklarskiej Porębie)
  • Biały Jar i Kopa

Na dziś to wszystko o skitouringu. Do zobaczenia na szlaku!

Tekst powstał we współpracy z Pauliną Czech.

Komentarze ()

BLOG

Zobacz wszystkie wpisy

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password
wróć