wspinaczka lodowcowa poradnik dla początkujących

Źródło: Tatra Camp @moniqmusictravel

Ścianka wspinaczkowa - pomocne doświadczenie?

Wspinaczka lodowa w ostatnich latach stała się bardzo popularna. W pandemii wielu Polaków ponownie pokochało górskie wycieczki oraz wspinanie sportowe, zarówno w skałach, jak i na ściance wspinaczkowej.

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś swoich sił na sztucznej ścianie, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Masz opanowane podstawowe zasady poruszania się i balans, a we wspinaniu lodowym bardzo Ci się to przyda. Warto jednak pamiętać, że wspinaczka lodowa jest bardziej niebezpieczna i wymaga dodatkowych umiejętności, takich jak rozpoznawanie warunków pogodowych i zagrożeń, dlatego przed wybraniem się weź udział w szkoleniu lub kursie ze wspinaczki lodowej, nawet jeśli masz za sobą klasyczny kurs wspinaczkowy i doświadczenie na ściance wspinaczkowej.

Podczas zimowych, górskich podbojów wspinaczka lodowa jest ważną umiejętnością podczas pokonywania lodowych kuluarów na zimowych drogach, więc jeśli nawet nie będzie to Twoja miłość od pierwszego wejrzenia, warto zapoznać się z podstawami. Odkryj nową formę sportu, która pozwoli Ci cieszyć się zimową scenerią z niezwykłej perspektywy.

Wspinaczka lodowa – od czego zacząć?

Przede wszystkim należy mieć doświadczenie w wyprawach zimą w górach. Jeżeli wszedłeś w zimowych warunkach na Kościelec czy Rysy i czujesz się na siłach, by spróbować czegoś więcej, a całe Twoje ciało krzyczy, że potrzebuje większej dawki adrenaliny, to znak, by rozpocząć kurs wspinania lodowego!

Kurs składa się z dwóch etapów. Aby przystąpić do pierwszego etapu, należy ukończyć kursu skałkowy według programu Polskiego Związku Alpinizmu oraz kurs lawinowy i nawigacyjny.

Ceny kursów wspinaczki lodowej w Polsce mogą wynosić od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Te kursy zazwyczaj obejmują zarówno teorię, jak i praktykę i są prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów z dużym doświadczeniem w wspinaczce lodowej. Oferta może się różnić w zależności od organizacji, ale zazwyczaj obejmują one kursy dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych. Zaleca się dokładne zapoznanie się z opisem kursu i wymaganiami, aby upewnić się, że jest on odpowiedni dla twoich potrzeb i umiejętności.

Krok 1 | Kurs skałkowy według programu PZA

Przy wyborze kursu skałkowego, koniecznie zwróć uwagę czy jest on realizowany według wytycznych Polskiego Związku Alpinizmu. To gwarancja tego, że realizowane kursy są bezpieczne. W trakcie kursu nauczysz się w terenie skalnym zarówno podstaw asekuracji, jak i techniki wspinaczki na różnorodnych drogach - tych wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne, jak i drogach, które wymagają samodzielnej asekuracji. Na koniec kursu otrzymasz certyfikat, który będzie potwierdzeniem Twoich umiejętności. Ceny kursów wahają się między 1 000, a 1 500 zł.

Krok 2 | Zimowy kurs turystyki wysokogórskiej

Wspinanie w skale to za mało? Masz już za sobą dłuższe trekkingi w Tatrach? Czas na spróbowanie swoich sił w warunkach zimowych. W pierwszej kolejności zainwestuj w kurs turystyki wysokogórskiej. Nie jest to warunek konieczny, by zacząć wspinaczkę lodową, jednak da Ci większe poczucie bezpieczeństwa i będziesz mieć dobre podstawy do poruszania się po górach w warunkach zimowych. Przede wszystkim, poznasz podstawy węzłów stosowanych w turystyce górskiej oraz wspinaczce, będziesz potrafił przygotować proste stanowiska asekuracyjne w śniegu i lodzie, a także nabędziesz umiejętność poruszania się w terenie śnieżno-lodowo-skalnym. Podczas kursu poznasz również podstawy wspinaczki lodowej i przekonasz się czy faktycznie jest to sport dla Ciebie. Kurs trwa 4 dni, a ceny wahają się w granicach 1 500 zł.

Krok 3 | Kurs lawinowy i nawigacyjny

Kurs lawinowy i nawigacyjny trwa około 3 dni. Pierwszy dzień nauczania to profilaktyka lawinowa, drugi dzień nauczanie nawigacji, a trzeci jest poświęcony podstawom ratownictwa lawinowego. Ceny kursów wahają się między 1 000, a 1 500 zł.

Krok 4 | Kurs Wspinania Lodowego I etap

Nareszcie! Przechodzimy do najważniejszej części, czyli odkrycia w czym tak naprawdę tkwi piękno wspinania lodowego. I etap kursu dla początkujących trwa 2 dni. W trakcie kursu dowiesz się między innymi o podstawach wspinania w lodzie, poznasz technikę wspinania i osadzania punktów asekuracyjnych oraz budowy stanowiska. Nauczysz się również najbardziej popularnej formy wspinaczki dla początkujących jaką jest wspinaczka z górną asekuracją, czy na tak zwaną "wędkę". Poznasz również wspinanie z asekuracją dolną, na tym etapie nauczysz się również sadzać śruby lodowe. 

We wspinaczce lodowej nie ma wielu naturalnych możliwości zabezpieczenia, stąd tak ważne jest odpowiednie osadzenie punktów asekuracyjnych w lodzie, by zatrzymać upadek wspinacza w przypadku utraty równowagi czy innych nieprzewidzianych okoliczności.

Ostatnim elementem nauki jest samodzielne prowadzenie jednowyciągowe, czyli nauka przeprowadzenia całej drogi na jednym wyciągu liny, bez podziału jej na wiele części.

Ponadto czeka Cię teoria asekuracji w terenie lodowym, jak również teoria o sprzęcie i wyposażeniu na wspinaniu na lodzie. Niżej opowiadamy o tym trochę więcej. Cena kursu waha się między 1 000, a 1 500 zł.

Krok 5 | Kurs Wspinania Lodowego II etap

Aby przystąpić do II etapu kursu dla zaawansowanych, warunkiem koniecznym jest ukończenie pierwszego etapu kursu wspinaczki lodowej oraz kursu lodowego. Zwykle takie szkolenie trwa do 2 dni, a jego cena waha się między 1 000, a 1 500 zł. W programie między innymi będziesz wspinał się po trudniejszych drogach wielowyciągowych, doskonalił technikę wspinania oraz asekuracji w lodzie.

Krok 6 | W drogę - pierwsze kroki na lodospadzie

Na pierwsze wspinaczki lodowe koniecznie należy wybrać się z doświadczoną osobą: może to być instruktor wspinaczki górskiej czy przewodnik górski (www.pspw.pl) i osoba, która posiada wiedzę asekuracyjną. Należy upewnić się, że osoba, której zaufamy, ma odpowiednie doświadczenie, ponieważ upadek może skończyć się tragicznie. W Polsce jest sporo szkół i organizacji oferujących kursy wspinaczki lodowej, ważnym jest by sprawdzić czy realizowane są według programu Polskiego Związku Alpinizmu.

Założenie solidnego stanowiska jest podstawą. Jeśli zaczynasz się wspinać pod okiem instruktora bądź doświadczonego przewodnika możesz spać spokojnie, bo to oni przygotują dla Ciebie takie stanowisko. Z czasem i ty nauczysz się, w jaki sposób budować stanowiska w lodzie. Początkowo to właśnie oni będą wybierać dla Ciebie trasy, decydować, który lodospad wybrać czy oceniać panujące warunki atmosferyczne, takie jak temperatura, nasłonecznienie i opdy śniegu, które mogą wpłynąć na jakość i bezpieczeństwo lodu w wybranym rejonie.

Wspinaczka lodowa – potrzebny sprzęt

Jeśli korzystasz z usług profesjonalnej firmy czy przewodnika górskiego, to o liny, karabinki czy śruby lodowe, nie musisz się martwić. Jeżeli jednak pokochasz lodowe ściany, tak jak my, warto w niedalekiej przyszłości zaopatrzyć się również w taki sprzęt wspinaczkowy. Jeśli wspinałeś się w skałkach czy chodziłeś po Tatrach zimą - mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Część potrzebnego sprzętu już posiadasz. Możesz wykorzystać swoją uprząż, linę oraz odzież techniczną przy okazji wspinaczki lodowej. Specjalistyczny sprzęt jest kosztowny, więc jeśli już poczujesz, że to jest to i jesteś przekonany, że chcesz kontynuować przygodę ze wspinaczką lodową, warto zainwestować w kilka sprzęt, który przyda Ci się zimą w górach, w trudniejszym terenie, nie tylko na lodospadzie.

wspinaczka lodowcowa

Źródło: Tatra Camp @moniqmusictravel

Lina

Używana do bezpiecznego prowadzenia i asekuracji podczas wspinaczki. Linę używa się w parach. Jedna osoba wspina się, druga ją asekuruje. Jej długość powinna być adekwatna do długości drogi wspinaczkowej. Powinna być wytrzymała, odpowiednio dobrana do warunków pogodowych. W przypadku wspinaczki w warunkach zimowych, warto mieć linę z wodoodpornym oplotem. Zapobiegnie pochłanianiu przez nią wilgoci, która wpływa na jej ciężar oraz ma wpływ na bezpieczeństwo. Jeśli jednak posiadasz niewodoodporną linę dynamiczną, będzie ona wystarczająca. Warto upewnić się, że lina jest sprawna i w dobrym stanie przed rozpoczęciem wspinaczki, a nawet czy nie ma drobnych uszkodzeń. Pamiętaj, że linę należy rozłożyć do dokładnego wyschnięcia po zakończonym wspinaniu. 

Karabinki, taśmy, ekspresy, przyrząd do asekuracji

Karabinki oraz przyrząd do asekuracji jest niezbędny do zabezpieczenia podczas wspinaczki. Karabinki powinny być wytrzymałe, bezpieczne i odpowiednie do rodzaju wspinaczki, który jest planowany. Jeśli planujecie zjazdy na linie, zalecane są odporne karabinki typu HMS. Ekspresy są używane do mocowania liny przez wspinacza wchodzącego z asekuracją dolną. Po dojściu na samą górę do budowy stanowiska niezbędnych jest dodatkowy sprzęt, jak pętle (taśmy) oraz dodatkowe karabinki.

Uprząż

Używana jest do asekuracji i zabezpieczenia podczas wspinaczki. Uprząż powinna być wygodna i dobrze dopasowana, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i wygodę podczas wspinaczki oraz asekuracji. Uprzęże równią się między sobą rodzajem regulacji oraz liczną szpejerek (pasków, do których przypinany jest sprzęt wykorzystywany podczas pokonywania drogi wspinaczkowej oraz na górze do założenia stanowiska).

Śruby lodowe

Służą jako punkty mocujące i asekuracyjne podczas wspinaczki. Śruby lodowe są wkręcane w lód, aby umożliwić zabezpieczenie wspinaczki i zapewnić bezpieczeństwo podczas ruchu. Są one dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, a wybór odpowiedniego typu śruby oraz ich ilość zależy od rodzaju i trudności wspinaczki oraz warunków pogodowych.

Czekany (pot. dziaby, dziabki)

Wśród czekanów wyróżniamy dwa rodzaje – wspinaczkowe (sportowe) i turystyczne. Do wspinaczki lodowej używamy czekanów sportowych, które charakteryzują się delikatnym wygięciem, wyraźnie zarysowanym, często cofniętym uchwytem (rękojeścią) oraz możliwością wymiany ostrzy. Do wspinania potrzebujemy dwóch czekanów.

Kask

Podczas wbijania czekanów w ścianę, kruszy się naprawdę sporo lodu. Warto zadbać o ochronę głowę przed upadkami i uderzeniami podczas wspinaczki. Kask obowiązkowy jest rownież dla osoby asekuracyjnej. Obecne na rynku kaski są bardzo lekkie, a opcja regulacji pozwala założyć pod nie czapkę gdy asekurujemy partnera i jest nam zimno. 

Raki

Montowane są na butach, umożliwiają poruszanie się po lodzie. Do wspinania w lodzie używamy raków przeznaczonych do wspinaczki lodowej. Mają one wygięte do przodu przednie "zęby" i mają ich więcej, co zapewnia wlepszą przyczepność w lodzie. Mogą być one półautomatyczne lub automatyczne, wszystko zależy, od jakich tego butów będziemy używać. Raki muszą przylegać do buta, muszą być idealnie dopasowane, nie możemy doprowadzić do sytuacji poluzowania się raków podczas wspinaczki. W celu dobrania raków najlepiej udać się do profesjonalnego sklepu sportowego, jak 8a czy Skalnik. 

Jak ubrać się na wspinaczkę lodową?

Podczas intensywnej wspinaczki nasze ciało mocno się rozgrzewa i nie potrzebuje wielu warstw odzieży zatrzymującej ciepło. Sytuacja zmienia się, kiedy to musimy asekurować inną osobę, bądź po prostu czekać na swoją kolej wspinaczki. Nasze ciało bez odpowiednich warstw zapewniających ochronę przed utratą ciepła, stygnie w oka mgnieniu, dlatego warto mieć ze sobą kilka warstw odzieży:

 • Kilka par rękawiczek
 • Odzież termiczna z wełną Merino
 • Ciepłe skarpetki (najlepiej z wełną merino)
 • Wodoodporne spodnie górskie (nasza druga warstwa odzieży)
 • Kurtka softshell (nasza druga warstwa odzieży)
 • Kurtka przeciwdeszczowa, gdy lód jest bardziej wodnisty
 • Ciepła kurtka puchowa z odpowiednimi parametrami technicznymi
 • Czapka z wełną Merino
 • Gogle (przydają się gdy wieje silny wiatr i nic nie widać)

Gdzie na lodospad w Polsce?

W Polsce istnieje wiele miejsc, w których można znaleźć lodospady. Najpopularniejszym regionem są Tatry, ze względu na warunki. Pamiętaj, by przed wybraniem się w którykolwiek kierunek zasięgnąć porady specjalisty, czy aktualne warunki pogodowe sprzyjają wspinaczce, jaka jest grubość i jakość lodu i terenu. Niektóry trasy mogą być zbyt trudne i niebezpieczne dla początkujących wspinaczy.

Lista popularnych miejsc:

 • Okolice Zmarzłego Stawu w Dolinie Gąsienicowej w Tatrach Wysokich,
 • Kuluar Kurtyki na Progu Mnichowym w Tatrach Zachodnich, w Dolinie Kościeliskiej
 • czy Dwoista Siklawa w Dolinie Rybiego Potoku również położna w Tatrach Zachodnich

Miejsca te są znane z pięknych lodospadów i tras wspinaczkowych, które oferują różne poziomy trudności, dlatego są idealnym miejscem zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych wspinaczy lodowych.

Teraz pozostało Ci tylko spakować plecak i rozpocząć swoją przygodę z lodospadami!

Komentarze ()

BLOG

Zobacz wszystkie wpisy

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password
wróć