#OddychajGłęboko: Jak zaplanować podróż backpackerską do Azji Południowo-Wschodniej i dobrze się do niej przygotować?

Kiedy mowa o zimowym urlopie, myślisz intuicyjnie o wyjeździe na narty? A co powiesz na ucieczkę w tropiki? To doskonała opcja dla wszystkich zmarzluchów i osób, które szukają jakiejś odmiany. Jednym z najlepszych kierunków na taką podróż w okresie od listopada do marca jest znaczna część Azji Południowo-Wschodniej! Należy do niej wiele krajów, m.in. Tajlandia, Kambodża, Wietnam, Malezja czy Filipiny.

Region ten urzeka otwartością, różnorodnością, kolorami czy smakami. Jest dość bezpieczny i łatwy dla podróżnych. Jeśli nie masz doświadczenia w dalekich wojażach, swoją przygodę bez obaw możesz zacząć właśnie tam. Jak więc zaplanować taką podróż na własną rękę i przygotować się do niej? Opowiadamy poniżej!

Przemyśl wybór kraju docelowego

Wolisz naturę czy kulturę? Aktywności czy zwiedzanie? Słynne atrakcje czy mniej znane okolice? Rozważaj konkretne miejsca pod kątem swoich zainteresowań, szukając informacji w różnych źródłach. Świetną podstawą są papierowe przewodniki. Nieocenioną pomoc stanowią również wszelkie blogi poświęcone danym krajom czy grupy na Facebooku.

Pamiętaj jednak, że państwa Azji różnią się od siebie etnicznością, ustrojem i religią. Wpływa to na panujące w nich obyczaje i reguły. Dowiedz się o nich więcej i zastanów się, czy w danych realiach będziesz czuć się komfortowo.

Weź pod uwagę porę wyjazdu

Ogromne znaczenie ma pogoda. Sprawdź, jaka pora jest optymalna na wyjazd do danego kraju i jego poszczególnych regionów. Np. w styczniu w południowym Wietnamie jest ciepło i sucho, jednak na północy kraju można wtedy nieźle zmarznąć! Z kolei nasza zima jest w Indonezji porą deszczową, dlatego najlepszy okres na zwiedzanie przesuwa się tam w kierunku wiosny.

Sprawdź formalności i szczepienia

Sprawdź przepisy wjazdowe państw, które Cię interesują (w tym kwestie sanitarne). Do części z nich potrzeba wizy, którą należy załatwić wcześniej, np. online. Zajmij się tym z wyprzedzeniem, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Dowiedz się też, przed jakimi występującymi tam chorobami należy się zaszczepić. Zasięgnij porady od lekarza medycyny podróży. Pamiętaj, że niektóre szczepienia wymagają przyjęcia kilku dawek w dłuższych odstępach. Nie zostawiaj więc tego na ostatnią chwilę!

Podejdź do planu elastycznie, ale z dobrym rozeznaniem

Azja Pd-Wsch jest rajem dla backpackerów. Praktycznie zawsze da się tam znaleźć "od ręki" tani nocleg lub przejazd. Na każdym kroku czekają hostele i guesthouse'y, a w większości krajów dostępny jest sprawny transport publiczny. Dzięki temu możemy na bieżąco decydować, czy zostajemy gdzieś na dłużej, czy ruszamy dalej. Naszym zdaniem właśnie w tym tkwi znaczna część uroku podróżowania po tym regionie!

Nie musisz więc na sztywno planować całego wyjazdu dzień po dniu i rezerwować wszystkich noclegów czy przejazdów. Obmyśl sobie jednak wstępną trasę i zrób porządne rozeznanie w dostępnych opcjach transportu i noclegach oraz ich cenach. Pozwoli Ci to szybko i sprawnie podejmować decyzje na miejscu.

Sprawdzając miejscowe realia, dowiedz się też, jakie są tam koszty życia (wyżywienia, usług itp.). Łatwiej będzie Ci oszacować budżet oraz unikniesz naciągaczy, żerujących na nieświadomych cen i możliwości turystach.

Daj sobie czas

Naszym zdaniem wyjazd na dwa tygodnie to absolutne minimum, które pozwoli Ci doświadczyć danego miejsca w satysfakcjonującym stopniu. I pamiętaj - całkowity koszt podróży nie rośnie wprost proporcjonalnie do jej długości! Znaczną część wydatku stanowi bilet lotniczy. Z kolei koszty samego pobytu na miejscu są stosunkowo niskie. Dlatego jeśli zaplanujesz wyjazd o kilka dni dłuższy, finansowo nie odczujesz dotkliwej różnicy.

Nieco dłuższa podróż będzie lepsza jeszcze z jednego powodu. Kiedy przylecisz na miejsce, będziesz potrzebować trochę czasu na dojście do siebie po zmianie strefy czasowej. Przyda Ci się też chwila na oswojenie się z nową rzeczywistością. Dobrym pomysłem jest więc spędzenie pierwszych dwóch dni na aklimatyzacji w okolicach miasta przylotu, a dopiero później rozpoczęcie właściwej trasy.

Określ swój budżet i szukaj lotów

Masz już pomysł na trasę? Znasz średnie koszty pobytu na miejscu? Pomyśl, jaką maksymalną kwotę chcesz przeznaczyć na całą podróż. A następnie zacznij rozglądać się za biletami lotniczymi, które zmieszczą się w Twoimi budżecie.

Ceny lotów są dynamiczne, a kluczem do znalezienia ich w dobrej cenie jest elastyczność czasowa. Określ zakres dat, w którym musisz zmieścić się z całą podróżą i sprawdzaj połączenia w tym przedziale. W Internecie znajdziesz mnóstwo poradników, jak szukać tanich biletów.

Nasza rada: rozważ dopłatę do szybszych połączeń. Czasami, wydając raptem 200 zł więcej, jesteś w stanie zarezerwować loty z np. 3-godzinną przesiadką zamiast 12-godzinnej. Dzięki temu cała podróż będzie mniej męcząca i szybciej dojdziesz do siebie po przylocie!

Bilety kupione? Zacznij przygotowania!

Jedną z najważniejszych kwestii jest dobre ubezpieczenie. Wybierz polisę, która zabezpieczy Cię przed różnymi okolicznościami. Najistotniejsze, aby pokrywała wysoką sumę kosztów leczenia, miała bogaty pakiet assistance i obejmowała prywatne placówki medyczne.

Warto zadbać również o samowystarczalność pod kątem pospolitych problemów zdrowotnych. Skompletuj swoją apteczkę podróżną jeszcze przed wyjazdem. Ustal ze swoim lekarzem, jakie leki warto zabrać ze sobą na wypadek poważniejszych infekcji czy zatruć. Dowiedz się też, jak w kraju docelowym wygląda dostępność aptek oraz ich asortyment. I pamiętaj o profilaktyce przeciwmalarycznej! Zabierz ze sobą środki przeciwko komarom tropikalnym.

Zorientuj się w finansach

Zbadaj temat pieniędzy w kraju docelowym. Choć w Azji płatności elektroniczne są coraz popularniejsze, w większości miejsc nadal króluje gotówka. Dowiedz się, gdzie najkorzystniej jest wymieniać walutę. Poczytaj też, jak wygląda dostępność bankomatów i sprawdź, z których możesz korzystać bez prowizji.

Zadbaj o komunikację

Zagraniczny roaming telefoniczny jest bardzo drogi. By zapewnić sobie kontakt z bliskimi, najlepiej zaopatrzyć się więc w lokalną kartę SIM z pakietem Internetu. Najczęściej da się kupić ją już na lotnisku. W niektórych krajach pewne strony internetowe i portale mogą być blokowane. By mieć do nich dostęp, przed wyjazdem warto zainstalować na telefonie VPN.

Spakuj się z głową

Często będziesz przemieszczać się z całym swoim ekwipunkiem. Zadbaj więc o wygodny plecak główny z pasem biodrowym i mały plecaczek podręczny. Minimalizuj ilość rzeczy, które zabierasz. Weź jedynie 4-5 zestawów lekkich, oddychających ubrań i korzystaj z tanich i popularnych w Azji pralni. Nie przesadzaj też z liczbą butów! Wystarczy Ci jedna para obuwia sportowego i sandały/klapki. A jeśli czegoś Ci zabraknie, tanio dokupisz to na miejscu.

Koniecznie weź jeden komplet cieplejszych ubrań, np. długie spodnie dresowe i ciepłą bluzę. Zawsze może trafić się jakaś chłodniejsza noc, zwłaszcza w rejonach górskich. Ciepłe ubranie przyda się także w samolocie, gdzie często bywa naprawdę zimno od klimatyzacji.

Pamiętaj, że Twój bagaż nadawany do luku samolotu, może zostać zagubiony na lotnisku. Nim odnajdzie się i dotrze do Ciebie, minie dzień lub dwa. Dlatego do bagażu podręcznego bierz ze sobą zawsze dokumenty, pieniądze, elektronikę, podstawowe przybory higieniczne oraz jeden zestaw ubrań.

Leć i ciesz się przygodą!

Kiedy wszystko masz już gotowe, pozostaje Ci po prostu wyruszyć na spotkanie z przygodą! Chłoń wszystko, czego doświadczasz. Wnikaj w lokalną kulturę. Otwórz się na ludzi, których poznajesz i szanuj ich. Bądź etycznym podróżnikiem i dobrym gościem. A przede wszystkim wiedz, że Azja skradnie Twoje serce!

Komentarze ()

BLOG

Zobacz wszystkie wpisy

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password
wróć