Jak przygotować się na wiosenną wycieczkę w góry? Poradnik nie tylko dla początkujących!

Wycieczka w góry

Wiosna w końcu do nas zawitała! Robi się coraz cieplej i przyjemniej, co stwarza doskonałe okoliczności na wycieczkę w góry. Krótkie, lokalne wycieczki w dobie pandemii przeżywają swój renesans, a w najbliższym czasie czeka nas kilka dobrych okazji na wyjazd, jak majówka czy czerwcowe Boże Ciało. Postanowiliśmy więc napisać krótki poradnik, z którego dowiesz się jak przygotować się do wędrówki po górach.

Nieważne, czy wybierasz się na szlak po raz pierwszy od wielu lat (a może nawet w życiu) czy można spotkać Cię tam regularnie. Znajdziesz tu nieco wskazówek, dzięki którym Twoja wycieczka będzie przyjemniejsza, i co ważne, bezpieczniejsza!

Wyprawa w polskie góry!

Oczywiście góry górom nierówne - wejście na Giewont jest czymś zgoła innym niż zdobycie Kilimandżaro. Przygotowanie na eskapadę będzie różniło się w zależności od wybranego zakątka świata czy pory roku. Nie ma więc jednego uniwersalnego przepisu, na wyprawę w góry. Skupiliśmy się więc na wiosennych i letnich realiach polskich pasm jak Tatry, Karkonosze, Beskidy czy Bieszczady. Niektóre wskazówki są jednak dość uniwersalne i sprawdzą się w każdym paśmie.

Oceń swoje możliwości na wycieczkę w góry i zrób rozeznanie!

Wyprawa w góry daje ogrom radości i satysfakcji, pod warunkiem, że podchodzi się do nich z rozsądkiem i pokorą. Dlatego bardzo ważne jest, by znać swoje możliwości i nie porywać się zbyt odważnie na coś, co może nas przerosnąć.

Planując wyprawę w góry, najpierw odpowiedz sobie szczerze na pytanie, w jakiej jesteś kondycji, jaką ilość wysiłku jest w stanie znieść Twój organizm i co potencjalnie może sprawić Ci problem. Ledwie łapiesz oddech po wejściu schodami na drugie piętro? Unikaj szlaków z dużymi różnicami wysokości na krótkich odcinkach. Miewasz problemy z kolanami lub kostkami? Rezygnuj z mocno nierównych ścieżek o nieregularnym, kamienistym podłożu i trudnych zejść. Masz lęk wysokości? Trzymaj się z dala od tras z wąskimi fragmentami nad urwiskami czy przepaściami.

Dowiedz się jakie szlaki są dostępne w rejonie, który Cię interesuje i wybierz ten dopasowany do własnych możliwości. W tym celu warto sprawdzić blogi internetowe poświęcone konkretnym pasmom, portale podróżnicze i górskie, a także drukowane przewodniki. Nieocenionym źródłem praktycznej i szczegółowej wiedzy są Facebookowe grupy, zrzeszające miłośników gór.

Wycieczka w góry

Im wcześniej wyprawa w góry, tym lepiej

W obecnej sytuacji co jakiś czas zmieniają się restrykcje dotyczące możliwości działania hoteli, pensjonatów i innych obiektów. My jesteśmy optymistami i wierzymy, że wyjazdy z noclegami będą możliwe tej wiosny! Jeśli myślisz o dłuższym pobycie, koniecznie poszukaj zakwaterowania z wyprzedzeniem. Jego dostępność bywa szczególnie problematyczna w okolicach długich weekendów, a nie ma sensu ryzykować stratą terminu wyprawy w góry.

A może planujesz wyruszyć na kilkudniową wędrówkę bez schodzenia do doliny na noc? Noclegi w górach są fantastycznym przeżyciem, a schroniska górskie mają niepowtarzalny klimat. Ich pojemność jest jednak ograniczona, dlatego zaplanuj trasę i spróbuj zarezerwować w nich łóżka z wyprzedzeniem, bo inaczej zostanie Ci już tylko miejsce na tzw. “glebie”.

Wycieczka w góry? Nie popełniaj tego błędu!

Góry wybrane, noclegi załatwione? Czas skompletować sprzęt i odzież na wyprawę! Zaczynamy od przestrogi przed podstawowym błędem, popełnianym nie tylko przez początkujących. Wiadomo, że dobre buty trekkingowe, to podstawa. Jeśli je masz, doskonale! Kupując nowe, rozchodź je porządnie, zanim po raz pierwszy wyruszysz w nich na szlak!

Tego rodzaju obuwie musi ułożyć się na stopie i potrzebuje do tego nieco czasu. Wyjście w góry w butach prosto z pudełka najpewniej skończy się bolesnymi otarciami i odciskami. Dlatego warto wcześniej pochodzić w nich na co dzień do pracy, na zakupy czy na spacer.

Co zabrać w góry

Jakie ubrania zabrać w góry?

W górach pogoda lubi szybko się zmieniać, intensywność wysiłku jest niejednostajna, a po wyjściu z zacienionego lasu słońce potrafi porządnie przygrzać. Optymalnym rozwiązaniem jest więc ubiór “na cebulkę”, bo w zależności od warunków można zdjąć lub założyć na siebie kolejne warstwy. Jeszcze lepiej, jeśli każda z nich ma możliwość regulacji przewiewu, np. bluza rozpinana.

Ubrania powinny być oddychające, dlatego unikaj syntetycznych materiałów nieprzepuszczających powietrza. Doskonale, jeśli Twoje ubrania zrobione są z tkanin odprowadzających wilgoć. Więc jeśli nie posiadasz odzieży typowo trekkingowej, bez obaw możesz założyć inne, spełniające te warunki ubrania sportowe. Ich dodatkowym atutem jest to, że stosunkowo szybko schną. Unikaj za to jeansu, który po deszczu pozostaje mokry przez długie godziny. No i co najważniejsze, zapoznaj się z poniższą listą co zabrać w góry.

Co zabrać w góry? Czyli sprawdzony zestaw odzieży na wiosenną wyprawę w góry:

  • bielizna
  • koszulka
  • bluzka z długim rękawem
  • ciepła bluza (świetnie sprawdzi się bluza z kapturem, chroniącym głowę przed wiatrem)
  • kurtka
  • cienka kurteczka przeciwdeszczowa/peleryna (jeśli Twoja podstawowa kurtka nie jest wodoodorna)
  • wygodne spodnie, nieograniczające ruchów, najlepiej wykonane z szybkoschnącego materiału
  • grube skarpety
  • nieprzemakalne buty trekkingowe
  • czapka
  • rękawiczki

Co zabrać w góry, czyli każdy przedmiot ma znaczenie.

Podczas wędrówki po górach przyda Ci się wiele rzeczy. Musisz nieść je ze sobą przez całą drogę. Bardzo ważny jest więc dobry plecak, dlatego dokładnie przygotuj się co zabrać w góry. Pamiętaj, że im dłuższą i trudniejszą trasę będziesz robić, tym mocniej odczujesz ciężar rzeczy, jakie ze sobą zabierzesz. Zdarza się i tak, że każde 100 g więcej na plecach odczuwa się, jak dodatkowy kilogram. Dlatego plecak powinien leżeć na Tobie wygodnie i mieć pojemność adekwatną do tego, ile potrzebujesz do niego spakować.

Zdecydowanie polecamy typowo trekkingowe modele z szerokimi szelkami i pasem biodrowym, który część ciężaru przenosi na biodra, odciążając ramiona. Bezcennym dodatkiem jest też pokrowiec przeciwdeszczowy, dzięki któremu Twój bagaż pozostanie suchy, nawet podczas ulewy. Dobry plecak to spory wydatek. Jeśli wiesz, że wybierasz się w góry raczej jednorazowo, warto po prostu pożyczyć go od kogoś znajomego.

Co zabrać w góry, czyli w Twoim plecaku powinny się znaleźć:

  • dodatkowe warstwy ubioru, których nie zakładasz od razu na siebie
  • woda
  • termos z gorącą herbatą/kawą (szczególnie w chłodne dni)
  • kanapki, przekąski (najlepiej sprawdzą się rzeczy, które dostarczają dużo energii - czekolada, orzechy, banany, batoniki energetyczne)
  • naładowany telefon + powerbank
  • portfel z gotówką, kartą płatniczą i dokumentem tożsamości
  • papierowa mapa gór
  • plastry na odciski
  • apteczka (koniecznie z folią NRC)
  • okulary przeciwsłoneczne
  • pomadka do ust i krem z filtrem
  • chusteczki higieniczne
  • latarka (najlepiej czołówka) z kompletem baterii oraz opaska odblaskowa
  • składane kijki trekkingowe (nie są konieczne, ale zdecydowanie je polecamy)
  • śpiwór (jeśli planujesz nocleg w schronisku górskim)

Teraz już wiesz co zabrać w góry ze sobą!

Zanim wyruszysz na wycieczkę w góry.

Kiedy skompletujesz już swój ekwipunek i już wiesz co zabrać w góry, pamiętaj o kilku istotnych rzeczach, które sprawią, że Twoja wycieczka będzie bezpieczniejsza.

  • Zaplanuj wczesną pobudkę i start wędrówki z samego rana. Da Ci to bezpieczny zapas czasu, dzięki któremu na spokojnie zrealizujesz swój plan, a zmierzch nie zastanie Cię w górach.
  • Rano sprawdź górską prognozę pogody dla rejonu, w którym jesteś (najlepiej na stronie GOPR-u/TOPR-u) i uwzględnij aktualne warunki w finalnym wyborze trasy. Pamiętaj, że nawet w czerwcu w niektórych partiach gór mogą zalegać jeszcze niebezpieczne warstwy śniegu. Jeśli warunki mają być trudne lub niepewne, dolicz nieco dodatkowego czasu na pokonanie szlaków, a także pomyśl nad alternatywną trasą czy planem B.
  • Wychodząc z miejsca noclegu, zgłoś obsłudze na recepcji jaką trasę planujesz zrobić (daj znać o tym również komuś bliskiemu). Pomoże to ratownikom zlokalizować Cię, gdyby stało Ci się coś na szlaku i nie udałoby Ci się wrócić przed nocą.
  • Zapisz w swoim telefonie numer telefonu ratunkowego: 985 (GOPR/TOPR) i zainstaluj aplikację RATUNEK.
  • Upewnij się, że przynajmniej jeden element Twojego wierzchniego ubioru czy wyposażenia ma jaskrawy, przyciągający uwagę kolor. Bycie dobrze widocznym wśród górskiego krajobrazu podnosi Twoje bezpieczeństwo w wielu sytuacjach, zarówno podczas załamania pogody, wypadku czy zabłądzenia.

Wędrówka w góry

Wycieczka po górach, co w trakcje?

Wyprawa w góry, nie bój się pytać mijanych osób o warunki i ewentualne utrudnienia na szlaku, którym zmierzasz. Im dłuższą trasę robisz, tym ważniejsze jest bieżące kontrolowanie czasu i postępu Twojej wędrówki.

Któryś odcinek zajął Ci znacznie więcej czasu niż w pierwotnym planie? Nadciąga załamanie pogody? A może czujesz nadmierne zmęczenie lub ból jakiejś części ciała? W takim momencie warto przekalkulować trasę, by mieć pewność, że zdążysz wrócić na czas, znaleźć schronienie lub podołasz drodze, która jest jeszcze przed Tobą.

Jeśli widzisz, że nadciąga burza, lepiej nie ryzykuj i odpuść, nawet jeżeli miałoby Cię to kosztować zdobycie upragnionego szczytu góry. Skieruj się ku obniżeniu terenu, unikaj metalowych elementów jak łańcuchy asekuracyjne, krzyże, maszty antenowe oraz wolnostojących drzew, które przyciągają pioruny.

Nie zapomnij o najważniejszym!

Przede wszystkim, ciesz się jednak swoją wędrówką po górach, przyrodą dookoła, wspaniałymi widokami i ucieczką od zgiełku cywilizacji. Nie zapomnij zrobić sobie porządnej przerwy, która pozwoli Ci nie tylko zregenerować siły, ale też chwilę pokontemplować i zachwycić się pięknem otaczającej natury.

Oddychaj głęboko!

Komentarze ()

BLOG

Zobacz wszystkie wpisy

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password
wróć